Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.

Ortodontik Tedaviler

Karacabey Ortodonti Tedavisi

Ortodonti nedir ?

Ortodonti, çocuklarda ve erişkinlerde var olan bir takım yapısal ve/veya sonradan oluşmuş dişsel ve iskeletsel çene bozukluklarının düzeltilmesini amaçlayan diş hekimliği ana bilim dallarından biridir. Bu konuda uzmanlık eğitimi almış kişilere ise ortodontist diyoruz.

Kliniğimizde ortodontik tedaviler bizzat bu konuda uzman hekimimiz tarafından yapılmaktadır.

Her yaşta ortodontik tedavi mümkün mü?

Ortodotik tedaviler, gerekli oral ve radyolojik tetkikler sonucunda artık yaş sınırı tanımaksızın uygun olan her bireye yapılabilmektedir.

Ortodontik tedavi hangi tip sorunlara çözüm bulabilir?

  • Dişler arasında oluşan açıklıkların kapatılması
  • Dişlerde oluşan çapraşıklıkların giderilmesi
  • Önde veya geride konumlanmış alt-üst çene ve diş kapanışlarının düzeltilmesi
  • Dışarıya çıkıntı yapmış dişlerin normal konumlarına getirilmesi

Erken çekimden kaynaklı devrilen/eğilmiş dişlerin eğimlerinin düzeltilmesi gibi işlemlerin tümü ortodontik tedavide yapılabilmektedir.

Çocuklarda Yapılan Ortodontik Bozukluğu Önleyici Tedaviler

Çocuklarda diş çapraşıklığının önlenmesine yönelik yapılan yer tutucular, parmak emme, tırnak yeme, kalem ısırma gibi alışkanlıklara bağlı ilerde oluşabilecek ortodontik bozuklukları, kötü alışkanlıkların giderilmesine yönelik yapılan ortodontik apereylerle önleyici tedavi…

Ortodontik Tedavi Uygulaması

Ortodontik tedavi, tedavisi yapılan kişinin ağzına uygun ölçülerde hazırlanmış hareketli apareyler ve dişlerin üzerine yapıştırılan braket dediğimiz sabit apareyle yapılmaktadır. Gerekli durumlarda yardımcı tedavi olarak ortodontik cerrahi de uygulanabilmektedir.

Ortodontik tedavi kişinin ortodontik bozukluğuna göre 3 ay ile 2 sene arasında sürebilmektedir.

Ortodontik Tedavinin Fiziksel Görünüş Üzerindeki Etkileri

Daha önceleri ortodontik tedavi, özellikle ergenlik döneminde ve erişkin olan bireylerde ağız içinde metal görünmesi gibi estetik kaygılardan ötürü çok tercih edilmiyordu. Oysa artık gelişen estetik braketler (seramik braketler, cam esaslı/şeffaf braketler, melamin ve plastik esaslı braketler) sayesinde ortodontik tedavi gören kişilerde metal görünüm minumuma inmiştir. Estetik braketlerle tedavi gören bireylerin dişlerinin görünümüde göze çarparn bir değişiklik olmamakta gündelik yaşam kalitesinde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Ortodontik tedavinin kişinin görünümünü iyileştirebildiği için kendine güveni artırdığı gözlemlenmiştir. Ortodontik tedavi, dişleri olması gereken hizaya koyarak aynı zamanda ağız sağlığını iyileştirir. Bu sayede gelecekte oluşabilecek diş çürümeleri, diş eti hastalıkları ve hatta diş kayıpları önlenebilir. Diğer faydaları arasında daha rahat çiğneme, daha az diş aşınması ve bazı yüz ve çene ağrılarının giderilmesi vardır.

Diğer Tedavilerimiz